ائتلاف سعودی-صهیونیستی

امین خرمی – در کنار رویدادهای عمده خاورمیانه، طی کمتر از یک سال گذشته روندی میان عربستان و اسرائیل در حال شکل‌گیری بوده که از تولد یک پارادایم منطقه‌ای جدید حکایت دارد.

«دشمنی با ایران»، ریاض و تل‌آویو را در دو سوی ائتلافی قرار داده که تا چند سال قبل شکل‌گیری آن هرگز ممکن نبود. تغییر حکام سعودی عامل مهمی در تولد این ائتلاف بوده است. توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ، تلاش آمریکا برای دوری از بحران‌های جدید منطقه خاورمیانه در دولت باراک اوباما، گسترش نفوذ و حضور ایران در عراق، سوریه و لبنان عوامل موثر بر شکل‌گیری این ائتلاف بوده‏اند.

در کنار این‌ها به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا و برنامه او برای مهار آنچه «تهدید ایران» می‏داند عامل تسریع‌کننده و تسهیل‌کننده بوده است. همزمان، همراهي و همكاري امارات متحده عربی و ديگر كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس با سعودي‌ها براي مقابله با ايران، در تقويت جايگاه عربستان در ائتلاف با اسرائيل اثرگذار بوده است.

عدم حل مسئله فلسطین را اما می‌توان به عنوان مانعی عمده بر سر راه شکل‌گیری این ائتلاف در نظر گرفت که به نظر می‌رسد حاکمان سعودی تصمیم گرفته‌اند طی مصالحه‌ای با آمریکا و اسرائیل بار آن را از روی دوش خود بردارند. با این حال، ائتلاف سعودی-اسرائیلی حاصل پیشبرد سیاست‌های فردی بوده و به سرنوشت افرادی وابسته است که در عربستان، اسرائیل و آمریکا در قدرت هستند. عدم حضور هر یک از سه چهره اصلی یعنی محمد بن سلمان، بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ در قدرت، ادامه حیات این ائتلاف را با تردید جدی روبرو خواهد کرد.

«ائتلاف سعودی-صهیونیستی» یکی از هفت مسئله‌ای است که در «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۷» تحت عنوان عوامل در حال ظهور معرفی شده‌اند.

ادامه این مطلب را در گزارش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۷» بخوانید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *