بحران صندوق‌های بازنشستگی

مرضیه محمودی – از ۱۸ صندوق بازنشستگی ایران همه یا ورشکسته شده‌اند یا در آستانه ورشکستگی‌اند. بار مالی ورشکسته‌ها روی دوش دولت است و نگرانی آینده آن‏ها که در آستانه ورشکستگی‌اند، بار خاطر دولت است. رئیس جمهوری چندی پیش از بار مالی بسیار صندوق‌های بازنشستگی گله کرد و گفت باید «در سال جاری ۵۲ هزار میلیارد تومان به مستمری‌بگیران پول بدهیم. پول نفت ما چقدر است؟ کمتر از صدهزار میلیارد تومان … ۵۵ درصد پول نفت را ما می‌گیریم می‌دهیم به مستمری‌بگیران.»

امسال دولت مجبور شد ۵۲ هزار میلیارد تومان از بودجه را برای تامین کسری صندوق‌های بازنشستگی تخصیص دهد. این رقم سال ۱۳۹۶، ۴۲ هزار میلیارد تومان بود و پیش‌بینی می‌شود سالانه ۲۸ درصد به این رقم اضافه ‌شود. یعنی به احتمال زیاد در سال ۱۳۹۸ این رقم به ۸۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد و سال ۱۳۹۹ از مرز ۱۰۰ هزار میلیارد تومان عبور خواهد کرد. این عدد به این معناست که در چند سال آینده دولت باید رقمی معادل کل درآمد نفت امسال (بر اساس قانون بودجه درآمد دولت از محل فروش نفت ۱۰۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است) یا مالیات‌ها (بر اساس قانون بودجه درآمد دولت از محل مالیات ۱۲۸ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است) را صرف تامین کسری صندوق‌های بازنشستگی کند.

کمک دولت به صندوق‌های بازنشستگی از محل بودجه امسال، کمی کمتر از بودجه مصوب بخش عمران است. (بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۷، امسال دولت مکلف شده ۶۰ هزار میلیارد تومان به بخش عمران اختصاص دهد) اما کیست که نداند سال‌هاست بودجه عمران تنها روی کاغذ می‌آید و آنچه در عمل تخصیص داده می‌شود یک ششم این رقم هم نیست. در سال ۱۳۹۶ بسیاری از مسئولان و نمایندگان مجلس، اعلام کردند تنها ۱۵ هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی تخصیص یافته و باقی این عدد صرف هزینه‌های جاری شده است. به عبارت دیگر رقمی که امسال باید از محل بودجه عمومی صرف تامین کسری صندوق‌های بازنشستگی شود، سه و نیم برابر بودجه محقق شده بخش عمران در سال گذشته است.

«بحران صندوق‌های بازنشستگی» یکی از هفت مسئله‌ای است که در «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۷» تحت عنوان عوامل در حال ظهور معرفی شده‌اند.

ادامه این مطلب را در گزارش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۷» بخوانید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *