فناوری زنجیره بلوک

محیا برکت – فیلترینگ تلگرام زمینه آشنایی فراگیر کاربران ایرانی با واژه «بلاک‌چین» را فراهم کرد که در زبان فارسی به «زنجیره بلوک» ترجمه شده است. مسدودسازی این پیام‌رسان محبوب در ایران و احتمال دور زدن فیلترینگ تلگرام با استفاده از فناوری بلاک‌چین، نام این تکنولوژی را متداول کرد. اما بلاک‌چین از مدت‌ها قبل و نه صرفا برای دور زدن فیلترینگ بلکه برای تحقق رویاهای بزرگ‌تری متولد شد؛ رویاهایی که می‌خواهد با پشت سرگذاشتن مرزهای جغرافیایی و عبور از کنترل و نظارت قدرت‌ها نقش مسؤلانه‌تری برای کاربران فضای مجازی خلق کند.

عمر ده ساله بلاک‌چین و بازار متلاطم بیت‌کوین از مدت‌ها قبل توانست کارشناسان و سرمایه‌گذاران مالی و اقتصادی را با فناوری بلاک‌چین آشنا و حتی ترغیب به ورود به این عرصه کند تا جایی که در مجاورت ما، امارات متحده عربی برنامه راهبرد سال ۲۰۲۱ خود را بر پایه به‌کارگیری فناوری بلاک‌چین نوشت تا به کشور پیشتاز در به‏کارگیری این تکنولوژی تبدیل شود.

وب‌سایت رسانه دولتی دوبی به نقل از شیخ محمد بن راشد، حاکم دوبی و نخست‌وزیر امارات متحده عربی اعلام کرده بهره‌گیری از بلاک‌چین به این کشور برای رویارویی با چالش‌های آینده و صرفه‌جویی ۱۱ میلیارد درهمی (حدود سه میلیارد دلاری) برای کاهش هزینه‌های اداری این کشور کمک می‌کند. بر این اساس راهبرد ۲۰۲۱ مبتنی بر بلاک‌چین برای ایجاد «شادی شهروندان و ساکنان»، «کارایی دولت»، «قانون‌گذاری پیشرفته» و «کارآفرینی جهانی» قرار است اجرا شود.

از سوی دیگر ورود بانک‌ها و موسسات و شرکت‌های بزرگی مانند IBM به عرصه بلاک‌چین تا سرمایه‌گذاری سلبریتی‌های جهانی بر ارزهای رمزپایه در چند سال اخیر باعث شده تا توجه بیشتری نسبت به این فناوری انقلابی جلب شود و دولت‌ها راه‌های تعاملی و یا انفعالی برای برخورد با آن درنظر بگیرند.

«فناوری زنجیره بلوک» یکی از هفت مسئله‌ای است که در «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۷» تحت عنوان عوامل در حال ظهور معرفی شده‌اند.

ادامه این مطلب را در گزارش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۷» بخوانید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *